OH NO, GEORGE!

Nikt nie lubi żeby mówić mu „nie”, prawda? Ostatnio pojawiło się wiele interesujących artykułów na temat tego, w jaki sposób unikać tego słowa w kontaktach z bliskimi, zastępując je rozmową.

Mimo, wydaje się nam, świadomego podejścia do wychowania, zdarza nam się mówić „nie”. W naszym domu najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy trzeba szybko zakomunikować, że nie warto narażać się na niebezpieczeństwo. To słowo, nieużywane na co dzień, budzi emocje. Bo jest inne, bo jest powiedziane innym tonem, bo, co tu dużo ukrywać, zwykle nie jest fajne.

Nasza roczna córka oczywiście nie lubi słyszeć słowa „nie”, ale fascynuje ją moc związana z tym słowem. W związku z tym zaintrygowaniem, od razu pokochała książeczkę Oh non, George! wygrzebaną we francuskiej bibliotece. Słowo wplecione jest w zabawną historię o pozostawionym samopas psie Żorżu. Książkę można przeczytać po polsku.

Psi bohater książki chciałby nauczyć się panować nad swoimi pragnieniami, ale szkopuł w tym, że nie zawsze mu się to udaje. Przekaz książki jest bardzo uniwersalny, bo czy udaje się to nam samym? Książkę otwiera motto, cytat z dzieła Epikteta, który pokazuje sympatię autora do myśli stoickiej. Pragnienia należą, według Epikteta, do sfery, którą człowiek (lub pies Żorż) może i powinien kontrolować.

Książkę napisał Chris Haughton, brytyjski autor bardzo zdolny i wszechstronny, twórca tekstów i ilustrator w jednym. Oh no, George to druga książka w dorobku autora. Publikację poznaliśmy w jej francuskim wydaniu. Francuskie tłumaczenie jest bardzo dobre. Polskiego jeszcze nie poznaliśmy, mamy nadzieję, że oddaje wszystko to, co nas urzekło, w wydaniu w języku Moliera.

Jeśli chcecie się więcej dowiedzieć o autorze, a nawet zwiedzić domową pracownię Chris’a Haugton’a wskoczcie tutaj. Ilustrator prowadzi także bloga, posiada konto instagramowe, a nawet własny sklep z zabawkami. Warto wszędzie zajrzeć, żeby zobaczyć jak współcześni autorzy książek dla dzieci prezentują swój dorobek. Tutaj wszystko wygląda naprawdę imponująco! Ze strony można pobrać materiały edukacyjne, a także garść inspiracji na wspólne zabawy w rysowanie, tworzenie animacji lub wycinanie.

Chris Haughton Oh no, George! Walker Books Ltd London 2012

Chris Haughton Oh non, George! Editions Thierry Magnier 2014

Chris Haughton O nie, Dudusiu! Dwie Siostry Warszawa 2019

Przy okazji polecamy rodzicom: Piotr Stankiewicz Sztuka życia według stoików Wydawnictwo W.A.B 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s