Popatrz w niebo

Na imieniny czy odwiedziny dostaliśmy niewielką książeczkę. Książeczka chociaż czarna, to o wdzięcznym tytule: „Popatrz w niebo 3” autorstwa Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej. Książka nie wydawała się więc zbytnio podejrzana. Ot, słońce, zwierzątka leśne i polne, stwory wodne, drzewa i miasto idą spać. A na ostatniej stronie okładki czytamy tak:

„Gdy zachodzi Słońce i robi się ciemno, na niebo wychodzi Księżyc… Dzieje się tak codziennie, ale czy ktoś w ogóle zastanawia się, co robi Księżyc, kiedy wszyscy już śpią?

Piękna opowieść w klimacie spokojnej kołysanki, w której dziecko wraz z Księżycem powędruje do lasu, na łąkę, nad staw oraz do miasta, poznając jednocześnie mieszkańców tych środowisk. Rytm książeczki i motywy wyliczania mają za zadanie uspokoić dziecko”…

Popołudniową porą wygodnie siedzimy na kanapie i sięgamy po „Popatrz 3”.

„Zapadła noc. Na niebo wyszedł Księżyc. – Poszukam kogoś kto się ze mną pobawi!” Biała okrągła twarz księżyca wychodzi i mruga do nas okiem. Razem z Księżycem wędrujemy. Przez las, gdzie drzewa szumią przez sen i ptaki w gniazdach śpią, przez staw gdzie ryby też już śpią… Nasza córka robi się coraz bardziej pochmurna, zwierzątka jej nie cieszą, i w ogóle jest coś nie tak. Sytuację na chwilę ratują myszki, ale kiedy i one idą spać, miła czytelniczka rozkleja się i płacze. Cały świat dla niej zasnął, zamarł, zniknął. Nie pomaga scena finałowa, której dla przyjemności czytelnika nie będziemy zdradzać.

Książkę przykryliśmy innymi weselszymi i kolorowymi książkami na dobranoc, na razie do niej nie sięgamy. Została jednak filozoficzna zagadka tego co poczuła nasza czytelniczka. Być może sama możliwość, wizja takiego mitycznego snu, który nadchodzi by zabrać wszystko. Radość życia i wielki, czarny sen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s